مزاج شناسی ازدواج

 

کاربردهای مزاج شناسی در ازدواج:

 

با کمی توجه به ازدواج هایی که در صورت میگیرد و متاسفانه پس از مدت کوتاهی به طلاق یا نارضایتی می انجامد، می توانیم مشکلی را که در عمق جامعه ریشه دوانده حس کنیم.

 

مشکلی که جامعه مدرن با وجود پیشرفت سریع و شگفت انگیزی که دارد از حل آن عاجز مانده و فقط در حد یک بیننده، نظاره گر خاموش این فاجعه است. می توان گفت مسائل و مشکلاتی که جامعه و بشر امروز با آنها روبروست و کارشناسان برای حل آن به هر دری می زنند، با رویکرد به سنت و علوم سنتی قابل حل باشند یا دست کم این گونه به نظر بیایند.

 

اخیرا پذیرش درمانگر بودن و کارآمدی طب سنتی از سوی مردم، به طور قابل ملاحظه ای رو به رشد و تعالیست. به طوری که این رشد و پذیرش از سوی جامعه؛ مجموعه دانشگاهی کشور را بر آن داشت که طب سنتی را به عنوان یک رشته مستقل، زیر مجموعه دانشگاه تهران قرار دهد. شاهد بر این مدعا، مراجعه مردم و رونق روز افزونی است که به درمانگاه های طب سنتی صورت می گیرد.

 

از دیگر مزایای طب سنتی می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 

در دسترس بودن حکیم و مراکز درمانی طب سنتی

 

ارزان بودن نسبی دارو در مقایسه با داروهای شیمیایی

 

خودکفایی دارویی و حتی داشتن نقش صادر کننده در این زمینه

 

منطبق بودن بر فرهنگ دینی

 

تولید یک علم قوی به معنای واقعی به طوری که از کل دنیا متقاضیانی برای تعلیم و فراگیری این علم اعلام حضور و آمادگی کرده اند.

 

 

 

توضیحات در زمینه مزاج شناسی و طب سنتی بسیار بسیار مفصل است ، اما ما ر اینجا فقط به  قسمتی می پردازیم که مشخصا به بحث ( مزاج شناسی ازدواج ) می پردازد تا شما با اشتیاق و جدیت به مطالعه آن بپردازید.

 

قبل از وارد شدن به بحث لازم است مقدماتی درباره طب سنتی ذکر شود.

 

در علوم سنتی، مواد تشکیل دهنده عالم را، چهار عنصر آب، آتش، باد و خاک  میدانستند. یعنی تمام دنیا و هرچه که در آن است از این ۴ عنصر تشکیل شده اند. هریک از این ۴ عنصر خاصیت خود را دارند.

 

آب

 

سرد و تر

 

بلغم

 

آتش

 

گرم و خشک

 

صفرا

 

هوا(باد)

 

گرم و تر

 

دم

 

خاک

 

سرد و خشک

 

سودا

 

 

 

ترکیب خاصیت این عناصر طبع ها و مزاج های متفاوت ۹ گانه را به وجود می آورد که عبارتند از: گرم و خشک؛ گرم وتر. سرد و خشک، سرد و تر. سرد. گرم. خشک . معتدل

 

منظور از سردی و گرمی در علوم قدیمی و طب سنتی، سردی و گرمی ذاتی است. مثلا گفته می شود که دارچین گرم است. یعنی پس از خورده شدن ، دمای بدن بالا رفته و علائم گرمی مانند التهاب، خارش یا سوزش به وجود می آید. یا گفته شده که آب دارای طبع سرد و تر است؛ حالا چه آب را با دمای معمولی میل کنید چه آب جوش باشد؛ به هرحال پس از نوشیده شدن و هضم و جذب سردی به بدن می رساند و همین طور ماست؛ که چه به تنهایی میل شود و چه در قالب غذا مثلا ماست جوش, دارای طبع سرد است و حالت هایی مثل خواب آلودگی و ضعف و سستی مشاهده می شود. البته کاملا روشن است که علت بیان این امر، هرگز به معنای تاکید بر عدم مصرف آنها نیست بلکه هر ماده غذایی را با هر طبعی که داشته باشد میتوان با مصلحش میل کرد و لذت برد.

 

بحث مواد غذایی و مصلحات آنها را قبلا در خبرنامه همین سایت در بخش رفع مشکلات گوارشی و …. آورده ایم.

 

انسان ها نیز دارای مزاج و طبع هستند. هر انسان در بدو تولد مزاج جِبِلّی یا اصلی را از والدین خود می گیرد که شامل نوع تغذیه و شیوه زندگی آنها قبل از انعقاد نطفه و باروری و شیردهی است و نوع مزاج را از نظر سردی یا گرمی تعیین می کند. طفل  دارای یک حرارت غریزی و رطوبت اصلی است که ضامن بقای او خواهد بود و لازمه اصلی رشد کودک خواهد بود. در طول حیات طفل این دو عامل رو به نقصان گذاشته و با نابودی کامل این دو عامل عمر انسان تمام می شود. حالا دلایل مختلفی هستند که می توانند این زوال  و نابودی را تسریع کنند و سبب کاهش طول عمر ، پدید آمدن بیماریهای مختلف و مرگ زود رس شوند. عواملی همچون مواد مخدر، پرخوری؛ غم و اندوه، ورزش در حال گرسنگی شدید، سرمای شدید و ….. . غذا پس از ورود به بدن و معده گوارش و هضم شده و این شیره جذب کبد می شود. با فعل و انفعالاتی که توسط  حرارت کبد انجام می شود، شیرۀ غذا به خون تبدیل شده و در بدن گردش می کند. این خون دارای یکی از اخلاط خواهد بود: « صفرا، سودا، بلغم، دم» که هر کدام نقش جداگانه و مهمی در بدن دارند. پس باید به آنچه به عنوان غذا می خوریم باید دقت کنیم تا همواره تعادل بین خواص مختلف خوراکی ها رعایت شود و از بیماری پیشگیری شود.

 

نشانه های کلی مزاج:

 

با توجه به این موارد می توان درباره وضعیت کلی مزاج ذاتی و مادرزادی بدن افراد قضاوت کرد.

 

آنچه که طبیب و حکیم موقع معاینه مشاهده می کند ابزار قدرتمندی برای تشخیص میزان گرمی و سردی و رطوبت و خشکیِ بدن است. نرمی ظاهری بدن و پوست دلیل بر رطوبت، احساس سفتی دلیل بر خشکی مزاج، احساس حرارت هنگام لمس دلیل گرمی و احساس سرما دلیل سردی مزاج است.

 

هنگام معاینه یا کمی قبل از آن به منظور تعیین نوع مزاج، نباید فرد در معرض حرارت، سرما، هیجان یا فعالیت شدید باشد. شرایط جسمی، روحی و پوشش باید طبیعی باشد.

 

اندازه کلی بدن دو نوع است:

اندام ها و هیکل های مینیاتوری و لاغر که غالبا شامل مزاج های گرم و خشک و یا سرد و خشک هستند. زیرا خشکی مانع رشد می شود.

 

اندام ها و هیکل های درشت و حجیم که با غلبۀ چربی بر بدن همراه است. این افراد معمولا دارای مزاج سرد و تر هستند و افراد عضلانی که در این دسته بندی قرار دارند دارای مزاج گرم و تر هستند. زیرا شرایط لازم برای رشد، دو عامل حرارت و رطوبت هستند.

 

 

 

مو: بالا بودن سرعت رشد مو نشان دهنده گرمی و خشکی مزاج است. یعنی زیاد بودن مو دلیل بر حرارت مزاج است. و برعکس، رشد کم و نازکی و کم پشت بودن مو نشانه رطوبت و سردی است. به طور کلی: پرپشتی، ضخامت مجعد و فرفری بودن و سیاهی رنگ مو به دلیل گرمی و خشکی مزاج است. همچنین کم پشتی، نازکی، صافی و سفیدی مو بر سردی و تری دلالت دارد.

 

 

 

رنگ بدن: بهترین علامت برای تشخیص مزاج است مشروط بر اینکه دقت و مهارت لازم برای تشخیص صحیح اعمال شود.

 

 

 

رنگ سفید و مهتاب گونه نشانۀ غلبۀ بلغم است.

 

رنگ سرخ دلیل گرمی مزاج یا غلبۀ دم  است.

 

رنگ زرد و آفتابی نشانۀ غلبۀ صفرا یا گرمی مزاج و یا کم خونی است.

 

رنگ تیره و کبود چهره نشانۀ غلبۀ سودا و یا کم خونی است.

 

رنگ سرخ و سفید نشانه معتدل بودن فرد است.

 

 

 

نکته:  رنگ بدن حالت مطلق ندارد و تحت تاثیر عوامل محیطی و مواردی مثل بیماری های مختلف اعضای بدن، دچار تغییر می شود.

 

 

 

تعادل در خواب و بیداری نشانه اعتدال مزاج و به خصوص اعتدال در مغز است. رطوبت و برودت ( سردی و تری )، باعث پر خوابی و خشکی و حرارت باعث بیداری و کم خوابی است. به همین دلیل است که افرادی با مزاج تر، به خواب بیشتری نیاز دارند. البته ناگفته نماند که در شرایط عدم تعادل مزاج و بیماری، صفراوی ها بیشترین مشکلات خواب را دارند! یعنی هم دیر خوابشان می برد و هم زود از خواب می پرند.

 

سوداوی ها در درجۀ بعدی قرار دارند و خوابشان سبک است. برای این دو دسته بسته به شرایط می توان از کاهو، دوغ بی چربی،آب انار، آب لیمو شیرین، ماءالشعیر و خاکشیر استفاده کرد.

 

 

 

سرعت رشد بدن، مو و دندان نشان دهنده حرارت مزاج است. همچنین وجود استرس و اضطراب و تشویش. و برعکس، وجود ضعف و کندی و سستی نشانه سردی مزاج است.

 

 

 

اجابت مزاج طبیعی به این صورت است که در برابر هر وعده غذایی، یک بار باید عمل دفع صورت گیرد. اما در افرادی با طبع گرم و خشک، عمل دفع کمتر است و افراد صفراوی معمولا  دچار یبوست هستند.

 

 

 

گرمی مزاج و غلبه صفرا موجب می شود مواد دفعی شامل ادرار، مدفوع ، عرق و … دارای رنگ و بویی تند باشند.

 

 

 

حالات درونی، پارامتر دیگری در شناخت مزاج به شمار می رود. قدرت و بلندی صدا، زود خشمگین شدن، پیوستگی و سرعت کلام، تندخوئی و بیقراری،پرکاری و فعالیت و حافظۀ خوب، نشانه های افراد گرم مزاج هستند. این افراد از قدرت تجزیه ئ تحلیل بالایی برخوردارند.

 

اما صاحبان مزاج سرد و خشک، در اوج ثبات و آرامش کارهایشان را انجام می دهند. این افراد عموما درون گرا بوده ؛ کمتر با دیگران می جوشند و مستعد افسردگی هستند. اینها حافظۀ خوبی نداشته و اغلب خونسرد و خواب آلودند. در مقابل ، افراد گرم و تر، شجاع، جسور و خونگرمند و به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می کنند.

 

 

 

بزرگی و پهنای قفسه سینه، آشکار بودن رگ ها و عروق، ضربان قوی نبض ،بزرگی دست و پا و مفاصل بزرگ و مشخص ، دلالت بر حرارت و گرم مزاجی دارند.

 

 

 

سرعت تاثیرپذیری و نشان دادن واکنش بدن در برابر هریک از کیفیت های ۴ گانه، دلیل بر غلبۀ همان کیفیت است. یعنی اگر بدن در گرما سریع دچار انفعال و بدحالی شود، نشانه گرم مزاجی است. این اصل را به خاطر بسپارید که انسان هنگام بیماری و سوء مزاج، تمایل زیادی به خوردن غذاه و خوراکی هایی پیدا می کند که مخالف طبع مزاجی اوست و فقط به خاطر بیماری دچار وسوسه و میل به خوردن آن ها شده و بدون شک برخلاف مزاج اصلی اوست. پس پرهیز را جدی بگیرید.

 

 

 

 

 

رفتار کلی در مزاج های متفاوت :

 

 

 

دموی مزاجان: عنصر وجودی افراد دموی( گرم و تر)، هوا می باشداین افراد دیر عصبانی می شوند و دیر هم آرام می شوند. افرادی شجاع، خوش مشرب و اجتماعی هستند. با همه کس دوست شده و اهل بگو بخند هستند. شاد، فعال، بلند پرواز، خوش رو ، خوش اخلاق و سخاوت مند هستند. میل و توان جنسی این افراد بالاست. یعنی هم در عشق و عاشقی سرآمدند و هم توان و قوۀ جنسی بالایی دارند.

 

 

 

صفراوی مزاجان: عنصر غالب وجودی این افراد آتش است و طبعی گرم و خشک دارند. یعنی زود عصبانی شده و زود هم آرام می شوند. تند و تیز، بیقرار و بعضا بدخلق هستند. مانند آتشی که زبانه می کشد، برای انجام کارها تصمیم آنی گرفته و به ناگاه آن را رها کرده و ناتمام می گذارند. افراد صفراوی کارهای خود را با طمانینه و آرامش انجام نمی دهند زیرا دائما ناآرام و مضطرب هستند زیرا گرمای درونی بدنشان باعث تشویش و اضطراب آنها می شود. فصل زمستان برای این افراد بسیار دوست داشتنی و محبوب است.

 

 

 

بلغمی مزاجان: افراد بلغمی دارای مزاج سرد وتر هستند و عنصر وجودی شان آب است. این افراد رفتاری آرام ، انزوا طلبانه و همراه با علائم افسردگی دارند. کم انرژی، حواس پرت، میانه رو، محتاط و ترسو هستند. ترس، بارزترین خصوصیت افراد بلغمی مزاج است.

 

همانند آب که پس از برخورد به مانع سریع برمی گردد، این افراد هم در ابتدا در برابر مسئله ای به شدت مقاومت نشان می دهند اما اگر طرف مقابل کوتاه بیاید، آنها هم کنار می کشند. به راحتی می توان افکار و تصمیماتشان را تغییر داد و افرادی انعطاف پذیر هستند. فصل مورد علاقه این افراد، تابستان است زیرا باعث تعدیل مزاج آنها می شود.

 

 

 

 

 

سوداوی مزاجان: عنصر وجودی افراد سوداوی مزاج ( سرد و خشک) خاک است. این افراد هم  دارای خصوصیات سردی هستند هم خصوصیات خشکی. افرادی همه سو نگر، منطقی، فکور و میانه رو هستند. این افراد توان ریسک ندارند و بسیار به فکر و خیال می پردازند. برای همین مستعد افسردگی و مالیخولیا هستند. با نفوذ سردی به مغز و روانشان، دچار ترس و سوءظن می شوند کینه ای بوده و انعطاف پذیر نیستند. همانند خاک که هر چیزی را در خود پنهان می کند؛ خاطرات را در ذهن خود نگه می دارند و پس از سالها آنها را بازگو می کنند.

 

 

 

فصل

 

مزاج

 

مضر برای

 

مفید برای

 

بهار

 

گرم و تر

 

دموی ها

 

سوداوی ها

 

تابستان

 

گرم و خشک

 

صفراوی ها

 

بلغمی ها

 

پاییز

 

سرد و خشک

 

سوداوی ها

 

دموی ها

 

زمستان

 

سرد و تر

 

بلغمی ها

 

صفراوی

 

 

 

نکاتی که لازم است همواره در مزاج شناسی مورد توجه قرار گیرد:

 

 •        شناخت مزاج اصلی نیاز کامل به مطالعه , مهارت و ممارست نزد یک استاد خبره دارد. چون درعین حالی که یک علم است؛ هنر و مهارت نیز محسوب می شود.

 

 •        در زندگی امروز, به علت غلبۀ زندگی صنعتی؛ مزاج ها به هم ریخته است .

 

 •        مزاج جبلی و اصلی غیرقابل تغییر است، یعنی یک فرد لاغر ِ سوداوی را نمی توان به یک فرد ِ چاق دموی تبدیل کرد و میزان تغییر قابل مشاهده بسیار ناچیز خواهد بود.

 

 

 

 •        مهم ترین مسئله در باب خصوصیات روحی و روانی مزاج شناسی این است که اگر کسی مایل است عوامل منفی مزاج خود را از بین برده یا تعدیل کند, علاوه بر بهره بردن از خصوصیات حالات روحی، با تهذیب نفس نیز موفق به انجام این کار خواهد شد. مثلا یک فرد صفراوی، ذاتا آدمی عصبانیست؛ اما اگر روحیه دینی قوی داشته باشد میتواند کظم غیظ کند و یا یک فرد سوداوی که مبتلا به وسواس باشد، این نقیصه را با کمک ایمان و آموزه های دینی؛ از خود دور خواهد کرد.

 

 

 

مزاج جنس مذکر و مونث:

 

طبق نظر حکما، مزاج جنس مذکر، گرمتر و خشکتر از جنس مونث است. این مورد در تمام طبیعت به همین منوال است. به طور مثال شیر نر، گرم تر از شیر ماده است و ویژگی های گرم مزاجی در ذکور غلبه بیشتری دارد.

 

حال این سوال مهم مطرح می شود که:

 

چرا زوجین باید تطابق مزاجی داشته باشند؟

 

توجه کنید که بحث مزاجی همسر مانند دیگر موارد  مهم ازدواج ؛ لازم و ضروریست و همان گونه که ایمان، شرایط خانوادگی، و … مهم به شمار می رود؛ این مسئله هم حائز اهمیت است. همان طور که گفته شد گرم مزاجان افرادی فعال و پرانرژی هستند و سردمزاجان افرادی کند و سست. با توجه به مطالب گفته شده مشخص است که برای خوشبخت شدن زوجین ، ایجاد تفاهم بیشتر، ایجاد عشق و صمیمیت و تطابق جسمی و روحی؛ باید زن و شوهر دارای مزاج یکسانی باشند. زیرا در صورت اختلاف و تفاوت مزاج به سختی می توانند یکدیگر را تحمل کرده و دائم به هم ایراد گرفته و به اصطلاح به گیر می دهند . این مساله درباره  دو دوست و زندگی اجتماعی مانند سکونت در خوابگاه ها هم صادق است.

 

برای روشن تر شدن موضوع مثالی میزنیم.

 

زن و شوهری را در نظر بگیرید که خانم سرد مزاج و آقا گرم مزاج است. این دو به یک مهمانی دعوت شده اند. آقا به دلیل گرم مزاجی و داشتن انرژی بالا، طی زمان کوتاهی سر و ضع خود را مرتب کرده و آماده رفتن به مهمانی می شود. اما خانم به دلیل سردمزاجی ذاتا آرام و کند عمل می کند و مجب می شود همسرش مدت زیادی منتظر مانده و در نهایت کلافه و عصبی شود. حال اگر این تضادها زیاد رخ دهد به مرور زمان عشق و علاقه زوجین نسبت به هم کم خواهد شد.

 

دموی مزاجان (گرم و تر) دارای روحیه شاد و اجتماعی هستند. حال تصور کنید چنین فردی با یک فرد سوداوی (سرد وخشک) ازدواج کند. فرد سوداوی گوشه گیر بوده و تمایلی به شرکت در اجتماعات و مهمانی ها ندارد. درنتیجه این دو نفر به علت تقابل مزاجی که با هم دارند؛ از کنار آمدن با هم عاجزند. نمونه های بسیاری می توان درباره تفاوت مزاج و مشکلاتی که در پی دارد، را می توان ذکر کرد.

 

پیشتر ذکر کردیم که مزاج افراد ذکور گرمتر و خشکتر از اناث است. علت اینکه در عالم انسانی معمولا  زنان دنباله رو و پیرو مردان هستند نیز همین تفاوت و غلبه مزاج است. پس اگر زنی را دیدید که مدیر شده و با توانایی این کار را انجام می دهد بدانید حتما گرم مزاج است. ( مانند بی نظیر بوتو)

 

 

 

 

 

مزاج شناسی و مشکلات جنسی:

 

 

 

نقش مزاج شناسی در رفع مشکلات جنسی نسبت به دیگر مسائل بسیار مهم تر و کارآمدتر است. به جرات می توان گفت آن بسیاری از مشکلات جنسی که در طب مدرن و روانپزشکی، لاینحل به نظر می آیند؛ با طب سنتی به راحتی قابل درمان است.

 

 

 

 

مزاج ها و میزان تمایلات جنسی:

 

 

 

افراد دموی (گرم و تر)، توان و میل جنسی بالایی دارند .

 

افراد صفراوی (گرم وخشک)، توان جنسی بالا و میل جنسی متغیری دارند.

 

بلغمی مزاجان از توان و میل جنسی پایینی برخوردارند.

 

افراد سوداوی (سرد و خشک)، توان جنسی پایین و میل جنسی بالایی دارند.

 

پس بدون توضیح اضافه هم مشخص است که برای پیشگیری از مشکلات جنسی زوجین، تطابق جنسی آن ها از نظر مزاج مهم ترین اصل است. در مواقعی که این تفاوت، مشکل ساز باشد با استفاده از طب سنتی هرد مزاج را متعادل نموده  و اصلاح می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader