مزاج ها

مفهوم مزاج چیست؟

مفهوم مزاج یکی از مفاهیم کلیدی است که از یک سویی در پزشکی و طبیعیات قدیم و از سوی دیگر در مباحث فلسفی به ویژه در حوزه نفس شناسی، نقش مهمی را ایفا می‌کرده است. از نظر قدما، مزاج کیفیتی است که در اثر واکنشِ میان عناصر اربعه جسم حاصل شده است. امروزه نیز شناخت طبع و مزاج یکی از راه‌های شناخت ویژگی‌های جسمی و روحی خود و دیگران است. مزاج شناسی به ما کمک می‌کند بتوانیم نحوه‌ی تغذیه، ورزش و نوع پوشش خود را انتخاب کنیم. اما مزاج و مزاج شناسی چیست و چگونه می‌توان به شناخت درستی از مزاج خود دست یابیم؟ اگر شما هم چنین سوالاتی در مورد مزاج و مزاج شناسی دارید این مطلب می‌تواند به شما کمک کند.

مزاج شناسی در شیراز چیست؟

اعتقاد به مزاج (temperament) از دیرباز میان طبیبان از یک سوی و فلاسفه و متکلمان از سوی دیگر رایج بوده است. سقراط حکیم بزرگ یونانی همه خوراکی‌ها را در چهار دسته گرم، سرد، خشک، و‌تر دسته بندی کرد و معتقد بود که سلامتی حاصلِ حفظ تعادل در این چهار دسته است. بعد از او دیگر حکیم یونانی، جالینوس نظریات او را تنظیم و نظریه اخلاط اربعه را عرضه کرد. قرن‌ها بعد، ابن سینا دانشمند بزرگ ایرانی، یافته‌های حکیمان قدیم در این زمینه را نظم بخشید و به همراه نظریات و یافته‌های خود در کتابی به نام «قانون» بیان کرد. او در این کتاب نُه نوع مزاج را برای آدمیان در نظر گرفته است که عبارت اند از سرد، گرم، تر، خشک (مزاج‌های مفرد)، سرد و تر، سرد و خشک، گرم و تر، گرم و خشک (مزاج‌های مرکب)، و مزاج معتدل.

 

 

 

قدما معتقد بودند که مزاج معتدل حقیقی به طور مطلق وجود ندارد و هرکس کم و بیش، گرفتار غلبه یکی از این مزاج هاست؛ بنابراین مزاج کاملاً معتدل و مزاج‌های مفرد که در آن‌ها دو طبیعت، کاملاً با هم در تعادل اند به ندرت یافت می‌شود و مزاج‌های رایج همان مزاج‌های مرکب اند که شامل مزاج صفراوی (Choleric) یا گرم و خشک، دَمَوی (Sanguine) یا گرم و تر، بلغمی (Phlegmatic) یا سرد و‌تر یا سودایی (Melancholic) یا سرد و خشک می‌شوند. بر این اساس، می‌توان افراد را در دو دسته کلی سردمزاج (که شامل مزاج‌های سرد، سرد و تر، و سرد و خشک می‌شود) و گرم مزاج (که شامل مزاج‌های گرم، گرم و تر، و گرم و خشک می‌شود) دسته بندی کرد.

مزاج شناسی در طب سنتی در شیراز

مزاج در طب سنتی ایران، مفهومی کلیدی در تعریف سلامت و بیماری انسان است و به زبان ساده بر پایه این فلسفه، هر موجودی اعم از جاندار و بی جان، از ترکیب ارکان به عنوان مواد اولیه با کیفیت‌های متفاوت و به نسبت‌های مختلف تشکیل شده است. در این تعریف، مزاج و در صد ترکیبی هیچ دو انسانی با یکدیگر یکسان نمی‌باشد، همان طور که اثر انگشت هیچ دو فردی یکسان نیست. بر اساس این نظریه، در یک طبقه بندی بالینی، افراد سالم و بیمار با در نظر گرفتن علائمی مانند رنگ چهره، حرارت بدن، خصوصیات نبض، وضعیت جسمی و روحی، کیفیت مواد دفعی و غیره، در ۹ گروه مختلف قرار می‌گیرند. منظور از این دسته بندی، آموزش و تسهیل در تفکیک خصوصیات افراد است تا با ساده سازی، افرادی را که از نظر خصوصیات کلی بیشترین شباهت را به یکدیگر دارند در یک گروه قرار داده و مورد مطالعه قرار دهند.

مزاج شناسی در شیراز | تشخیص مزاج در شیراز|

مزاج شناسی | مزاج شناسی در شیراز | تشخیص مزاج در شیراز | طب سنتی در شیراز

نکته مهم در این است که در مبانی طب سنتی ایران، هر ماده خوراکی اعم از غذا‌ها و دارو‌ها نیز دارای مزاج خاصی هستند که با توجه به نحوه تأثیر خود در تعامل با بدن مصرف کننده قرار می‌گیرند. بر این اساس تمامی موادی که مورد مصرف انسان قرار می‌گیرند در یکی از شش دسته؛ غذای مطلق، دوای مطلق، غذای وایی، دوای غذایی، دوای سمی و سم مطلق قرار دارند. از دید حکما غذا‌ها علاوه بر تأمین سوخت و ساز بدن، اثرات منفی و مثبت بر اعضای مختلف بدن دارند و جسم و روان شخص را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

 

 

کلمات مزاج شناسی، مزاج شناسی در شیراز، تست مزاج شناسی، تشخیص مزاج در شیراز، خدمات تشخیص مزاج هفت عطار، خدمات مزاج شناسی هفت عطار، طب سنتی در شیراز، متخصص طب سنتی در شیراز، عطاری در شیراز، آزمون مزاج شناسی آنلاین، مرکز طب سنتی در شیراز، مرکز مزاج شناسی در شیراز، پزشک طب سنتی در شیراز، پزشک مزاج شناسی در شیراز، مشاور طب سنتی در شیراز، مشاوره تلفنی طب سنتی در شیراز، داروخانه گیاهی در شیراز، عطاری در شیراز، عطاری آنلاین در شیراز، خرید داروهای گیاهی ویژه طب سنتی در شیراز، برای یافت پذیری سایت نوشته شده لطفا توجه نفرمایید.

 

خرید ادویه از شیراز| خرید انلاین ادویه از هفت عطار شیراز

خرید محصولات طب سنتی و مزاج شناسی از هفت عطار شیراز

 

خدمات مزاج شناسی و طب سنتی هفت عطار شیراز

مخاطبین ارجمند، شما می توانید جهت خرید ادویه و داروهای گیاهی  از شیراز و همچین از دیگر شهرستانهای استان فارس اعم از آباده، کازرون، از طریق روشهای زیر اقدام بفرمایید

شماره تماس مشاور تلفنی هفت عطار ۰۹۱۶۹۰۰۶۹۸۰

خرید انلاین محصولات گیاهی و سنتی هفت عطار از طریق وب سایت هفت عطار

مراجعه حضوری به محل فروشگاه هفت عطار به آدرس …

و همچنین می توانید از طریق تست آنلاین مزاج شناسی هفت عطار ابتدا یک اسکن پزشکی و طب سنتی شوید و سپس بر مبنای وضعیت سلامتیتان نسخه طب سنتی دریافت نمایید.

 

 

 

 

فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader